Att hålla Halloween kostymer i kontroll kan hjälpa nykomlingar

ByMoncler Jackor

Att hålla Halloween kostymer i kontroll kan hjälpa nykomlingar

Att hålla Halloween kostymer i kontroll kan hjälpa nykomlingar

‘Alla de saker vi gör som vi tar för givet är mycket normaliserade, de’ är ibland inte så normala, om du kommer från en kultur utanför Nordamerika ‘, säger Maggie Peyton, en representant med Association for New Canadians (ANC) vidarebosättningsteam. ‘Halloween är en väldigt nordamerikansk helgdag. Även i Europa är det inte något som vanligtvis hölls.’ ‘Vissa flyktingfamiljer kommer från krig. Så om någon dyker upp i ditt hus med mycket falskt blod, så är det’ Det är ganska traumatiserande. Det kan vara, ‘sade ANC-repen.

Föreningen för New Canadians personal och volontärer erbjuder hjälp till nykomlingar för att förbereda alla för semestern. Föreningens daghem erbjuder trick eller behandling mellan exempelvis klassrum i tid. ‘Barnen lär sig mycket om det i skolan och det är typ av överallt. Vissa familjer gillar att delta, så vi försöker ansluta dem med kostymer Vissa familjer vill inte fira det. Och det är också bra. ‘

Föreningen har erbjudit workshops bundna med populära kanadensiska semester, som pumpa carving för Halloween.

Men en större medvetenhet inom samhället kan också bidra till lite betänkning och lite tålamod när det gäller språkbarriärer. En fras som ‘jack o’ lykta ‘kan behöva förklaras, till exempel.

Kostymer kan vara till hjälp för nästa år. De kan doneras vid Association for New Canadians donationscenter vid den tidigare Booth High School.

ANC sade att det är värt att överväga andra semesterelement, som fyrverkeri fyrverkerier på nyår (ljudet kan utlösa flyktingar från krigsdrabbade områden). Det är också värt att fråga om helgdagar som dina nya grannar kanske har firat hemma men är mindre kända här, för att hjälpa dem att känna sig överväldigade och välkomna.

En gång en flykting själv, som kom till Kanada från Kosovo 1999 i åldern 8, är Elbonita Kohzani en sjuksköterska, masterstudent och fotograf. Hon är också vän till en nykomlad syrisk familj med åtta barn, som upplever sin första Halloween i Newfoundland och Labrador i år.

När det gäller flyktingupplevelsen sa hon att semester kan vara en intressant om udda tid, men barn brukar alltid bli upphetsade.

Hon kommer ihåg att ha sin första kanadensiska Halloween. ‘Det var så roligt,’ sa hon.

Kohzani lämnade Kosovo medan han fortfarande var ett barn, men kommer ihåg ganska lite från sitt liv där och från hennes tid som flykting, innan hennes familj bosatte sig i Kanada.

Det var hennes pappas småföretag, hennes hem på åttonde våningen i en stor byggnad, som gick hem på bara några timmar, flydde från en plats till en annan, folket måste duscha offentligt i ett dåligt resurshem, äta choklad för första gången i månader utan att veta när hon kan smaka på det igen.

Hon sa att hon anser sig vara lycklig, med tanke på allt hon har kunnat göra sedan den tiden.

I mitten av september tilldelades hon $ 1500 som vinnare av en tävling som drivs av Scotiabank på Facebook, för ‘Dela din Story’ tävling. Hon erbjöd en kort bit om hennes flyktingupplevelse och erbjöd hjälp till flyktingar och nya invandrare.

‘Jag minns inte exakt vad jag skrev, men det var bara något i linje med: det kommer att bli svårt just nu, lära dig språket, ekonomiskt, du kommer att sakna dina vänner och familj som galen och Livet du kände hemma och ingenting, kommer verkligen att vara meningsfullt just nu, men med tiden blir det lättare. ‘

Hon erbjöd ett tips för något mycket enkelt som kan göras av kanadensare som vill välkomna nykomlingar: ‘Säg’ hej. ‘Du har ingen aning om vilka vänskap du kan göra.’

Kohzani tog nyligen till Facebook på jakt efter kostymer för sina syriska vänner ‘första Halloween. När hon talade med The Telegram, stödde hon också den kulturella informationen och samhällsanslutningarna som erbjuds genom ANC.’ Alla de saker vi gör som vi tar för givet som är väldigt normaliserad, ‘är de ibland inte så normala, om du kommer från en kultur utanför Nordamerika’, säger Maggie Peyton, en representant med Resetföreningsteamet för New Canadians (ANC). ‘Halloween är en mycket nordamerikansk Semester. Även i Europa är det inte något som vanligtvis hölls. ” Vissa flyktingfamiljer kommer från krig. Så om någon dyker upp i ditt hem med mycket falskt blod, är det ganska traumatiserande. Det kan vara, sade ANC-repen.

Föreningen för New Canadians personal och volontärer erbjuder hjälp till nykomlingar för att förbereda alla för semestern. Föreningens daghem erbjuder trick eller behandling mellan exempelvis klassrum i tid. ‘Barnen lär sig mycket om det i skolan och det är typ av överallt. Vissa familjer gillar att delta, så vi försöker ansluta dem med kostymer Vissa familjer vill inte fira det. Och det är också bra. ‘

About the author

Moncler Jackor administrator